Nem ve Rutubet Çözümü

Nem ve rutubet çözümü, öncelikle neden rutubet nem olduğunu bilmekten geçer.
Rutubet ve küfün 4 ana nedeni vardır. Sizde Villa, Yazlık, Daire, konut, ofis, işyeri, sığınak ve bodrumlarınızda oluşan küf ve nemin aşağıda belirtiğimiz 4 sebepten, biri veya bir kaçından kaynakladığını gözlemleyebilirsiniz.

Rutubet ve nem nedenleri
֍ Duvarın dışında (dış çatlak kaynaklı, temelden, tesisatlardan) gelen su rutubet yapar.
֍ Soğuk havalarda iç mekan sıcak olduğundan duvarda ısı yalıtım yoksa ani sıcak soğuk değişiminden yoğuşma yapar duvar. Bu durumda rutubetin sebebi normal havada duran su buharından kaynaklanır. Isı yalıtım varsa da yetersiz ise rutubet kararma yine olur.
֍ Yetersiz havalandırılamayan iç mekanlarda rutubet ve küf oluşur. Bu bağlamda yemek, çay, çamaşır kurutma vb. kaynaklı su buharı rutubete küfe sebep olur.
֍ Yalıtımı iyi olmayan pencere ve cam sistemleri küf ve rutubete sebep olur. Bu tür rutubetler genelde cam kenarlarında olur. Bir pencerenin su izolasyonu çok iyide olsa bile eğer, ısı yalıtımsız ise bu pencerede oluşan aşırı yoğuşmadan dolayı damla damla su aktığı bile olabiliyor.

Nem ve rutubet nasıl önlenir?
Ana çözümü ısı ve su izolasyonun binanın dış cephe, çatı, temel betonu ve pencere cam çerçevesinde olmasıdır. Ayrıca yalıtımsız çontası eksik veya tek camlı pencere cam sistemleride neme-küfe sebep olur. Tam su izolasyonlu bir binada yaşam yoksa, kışın içerisi ısıtılmıyorsa nem rutubet olmaz. Ama kışın bu binayı içerden ısıtırsanız ısı yalıtım olmadığından sıcak soğuk çarpışması sonucu duvarda yoğuşma olur ve nem oluşur. Bir bina veya evin içini düzenli havalandırmak aşırı olmayan rutubet durumlarını engeller.

Bir evde nem önleyici geçici yöntemler
Evin belirli yerlerine konularak nemi azaltan maddeler koyma, bunlar deniz tuzu, kedi kumu, karbonat, rutubet önleyen torbalar – tabletler, rutubet önleyen diğer malzemeler. Küf ve mantarlara karşı koruyucu özellikte boya ile duvarı boyamak. Limon kolonyası veya sirke ile duvarları silme vb.

Küf neden olur?
Rutubet ve Nemden dolayı oluşur. Nem olmadan mantar oluşmaz.

Küf nedir?
Nem ve ısının etkisiyle oluşan mikroorganizma mantarlardır. Nem etkisi ile binlerce çok küçük mantarın bir araya gelmesiyle duvar vb. birçok maddede küf oluşabiliyor.

 

Copyright © Beceri Kazandırma, Mesleki ve Teknik Eğitim Derneği

Copyright © 2021 - bmtder.com
Beceri Kazanma, Mesleki ve Teknik Eğitim Derneği

SORUMLULUK REDDİ
Bu yayının içeriğinden yalnızca Beceri Kazandırma, Mesleki ve Teknik Eğitim Derneği sorumlu olup, herhangi bir şekilde AB'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Dışişleri Bakanlığının, AB Başkanlığı'nın görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz.